Bemutatkozás

Erősségünknek érezzük, hogy a gyermekeket feltétel nélkül elfogadjuk és egyéni képességeikhez képest fejlesztjük őket.
Hitvallásunk
„Gyermekekkel foglalkozni minden bizonnyal a leghálásabb munka, ami a földünkön osztályrészünkről jutott, de saját tökéletességünket is ez mozdítja előre.”
/Brunszvik Teréz/
 
Helyzetkép
 
Óvodánk Kaposvártól 27 km-re, Somogy megye délnyugati részén helyezkedik el Csököly faluban. Lélekszáma körülbelül 1100fő, ami az utóbbi években folyamatosan csökkent.

2012-ig intézményünk többcélú, közös igazgatású intézményként működött a helyi általános iskolával. Az új törvényi és jogszabályi változások miatt, az általános iskolánál 2013.01.01-től fenntartó váltás történt, ezért óvodánkat a továbbiakban Csököly-Rinyakovácsi képviselő-testülete intézményfenntartó társulásban működteti. Az óvoda szakmailag önálló intézmény maradt, hozzácsatolták a Konyhát, a gazdálkodásával kapcsolatos feladatokat a Csökölyi Közös Önkormányzati Hivatal látja el.

Intézményünkbe járó gyermekek, Csököly, Rinyakovácsi községekből érkeznek. Mindkét település hátrányos helyzetű, kevés a munkalehetőség, magas a munkanélküliek, illetve az alkalmi munkákból, segélyekből, lakhatási támogatás, gyermekvédelmi
kedvezményből élők száma. Munkahelyet az Önkormányzat, a közcélú foglalkoztatás keretében tud biztosítani a lakosság számára.

A létminimum vagy, az alatt élő családoknak kevés az esélye az önerőből való felzárkózásra. Egyre növekszik a veszélyeztetett környezetben élő gyermekek száma. Munkahelyhiány miatt, a fiatalok nagy része elköltözött, így a lakosság összetétele életkor és származás tekintetében is jelentősen változott. Megnőtt az idősek és a roma lakosság aránya.
Jellemző a 3-4 gyermekes családmodell. Településünkön megnövekedett a nevelőszülők száma és egyre több lett az átmeneti nevelt gyermekek létszáma. A lakások komfortfokozata folyamatosan romlik, nincs a családoknak anyagi forrása a felújításra, állagmegóvásra.

A családok értékrendjében alacsony helyet foglal el, a gyermekek tanulásra ösztönzése. A felnőtt lakosság többsége maga is alacsony iskolai végzettséggel bír. A gyermeknevelésből hiányzik a következetesség, a gyermekkel szemben megfogalmazott elvárások és ezek betartása. A családok egyetlen szórakozása a televízió nézés és az okos telefon használata. Az
internet hozzáférés a családok körében megoldott.

Ezekből következik, hogy egyre nagyobb szükség van arra, hogy minél korábbi (2,5-3) időpontban kerüljenek be a gyerekek az intézményes nevelésbe. A gyermeknevelésből hiányzik a következetesség, a gyermekkel szemben megfogalmazott elvárások és ezek betartása.

A gyermekközösség összetételét befolyásolja, hogy megemelkedett a 2,5 éves gyermekek száma. Folyamatosan emelkedik a kiemelt figyelmet igénylő gyermekek aránya. Jellemzően sok a beszédfogyatékos. A tankötelessé váló gyermekeknél emelkedik a csoportismétlő gyermekek száma.

 Óvodánk biztonságot, szeretetet, figyelmet, gondoskodást nyújt, alkalmazotti közösségünk támogatóan neveli a ránk bízott gyerekeket. A gyermekek nevelésének hatékonysága érdekében alkalmazzuk az egyéni differenciált fejlesztést, és a korszerű
pedagógiai módszereket.

2011.09.01-től óvoda-iskola program működik, a „Gyermeklánc program” melynek célja a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek óvodából iskolába történő átmenetének megkönnyítésére.

Az ovikukucskáló projektünk a be óvodázást segíti, ami a szülők körében különösen kedvelt.

Óvodánk három vegyes csoporttal üzemel, az óvodai férőhelyek száma: jelenleg 75fő, ahova 68 kisgyermek jár. A családok mozgása a körzetben nagy (el-és beköltözés) ezért a gyereklétszám is változó.

 A jövőben törekszünk óvodánk sajátos arculatának kialakítására, az egészséges életmód kihangsúlyozásával.